Trabzon Hakkında

TRABZON

Trabzon Ksenophon ve Evliya Çelebi gibi dünyaca ünlü gezginler için ilham kaynağı olan bir şehir.

Tarihi çok eski çağlara uzanan Trabzon, Doğu Karadeniz Bölgesinde kültürel ve doğal zenginliklerin merkezidir. Limanı ve efsanevi İpek Yolu üzerindeki hayati konumu nedeniyle tarihte önemli bir rol oynayan Trabzon, yüzyıllar boyunca dinlerin, dillerin ve kültürlerin buluştuğu bir şehir olmuştur.

Trabzon, şehri ziyaret eden ve seyahat kitaplarında ve el yazmalarında ölümsüzleştiren Ksenophon, Evliya Çelebi, Fallmerayer ve Frunze gibi dünyaca ünlü diğer gezginler içinde ilham kaynağı olmuştur.

Günümüzde hem Bizans dönemi hemde Osmanlı dönemine ait birçok eser günümüze ulaşmıştır. Müzeler, manastırlar, camiler, türbeler, hanlar, hamamlar, bedesten ve kenti çevreleyen surlar, sivil mimari örnekleri ve çarşılar kentin tarihi dokusunu oluşturmaktadır.

AYASOFYA KİLİSESİ

13. yüzyıldan günümüze ulaşan anıt müze olan Ayasofya Kilisesi Trabzon’daki Bizans dönemi yapılarının en önemlilerinden biridir. I. Manuel Kommenos zamanında manastır kilise olarak inşa edilmiştir.

SÜMELA MANASTIRI

Trabzon’un 54km güneyindeki Altındere vadisine bakan Sümela Manastırı Trabzon’un önemli Bizans dönemi eserlerindendir. Efsaneye göre Bizans İmparatoru I. Theodosius döneminde Atina’dan gelen iki keşiş tarafından yapılmış olan Sümela manastırı halk arasında “Meryem Ana” diye bilinir.

Altındere Vadisi’nin 300 metre yukarısındaki dağın yamacına inşa edilmiş olan Sümela manastırı ihtişamı için de olağanüstü bir mekandır. Keşişlerin konutlarının kalıntıları ile çevrili, manastırın ana şapeli hem içeride hem de dışarıda parlak fresklerle kaplıdır.